trening medyczny poznań

Serdecznie zapraszamy na indywidualny trening medyczny w naszym Centrum w Poznaniu. Na czym on polega? To połączenie treningu personalnego oraz fizjoterapii. Trening medyczny określa i diagnozuje dysfunkcje ruchowe, optymalizując ich działania bez względu na wiek i kondycję osoby trenowanej.

Dzięki indywidualnie dobranym zestawom ćwiczeń fizjoterapeuta przywróci nam komfort w wykonywaniu wybranej przez nas aktywności sportowej. Trening medyczny nie tylko przywróci sprawność zastanych stawów czy uwzględni nasze ograniczenia, wynikające np. z wcześniejszych kontuzji albo indywidualnej budowy ciała. Przede wszystkim nauczy nas właściwego traktowania naszego ciała – tak, byśmy mieli szansę na ciągłe czerpanie satysfakcji z aktywnego uprawiania sportu i zwiększania osobistych osiągów, np. we wspinaczce, bieganiu etc.

Podstawy treningu medycznego opierają się na poprawie propriorecepcji, czyli czucia głębokiego lub koordynacji wewnątrz mięśniowej. Celem tej formy treningu jest zwiększenie motorycznej kontroli ciała, co pozwala odczuć, że organizm pracuje jako jedna, spójna całość. Z punktu widzenia funkcjonalności istotny jest nie tyle wzrost siły, ile poprawa sensomotoryki (sterowania poprzez układ nerwowy). Dominują ćwiczenia angażujące całe łańcuchy mięśniowe, a nie wyizolowane grupy mięśni. Celem treningu jest odtworzenie naturalnej równowagi pomiędzy napięciem mięśni głębokich i powierzchownych.

Korzyści uprawiania treningu medycznego

Największą korzyścią stosowania tego typu treningu jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, a co za tym idzie poprawa ruchomości stawów, ich wytrzymałości, siły i koordynacji. Dzięki temu w znacznym stopniu wpływamy na poprawę jakości czynności dnia codziennego oraz umiejętności sportowych. W przypadku większych urazów w grę wchodzi nauka kompensacji utraconych funkcji oraz profilaktyka tych urazów. Te wszystkie elementy wpływają na poprawę równowagi ciała. Dla osób z otyłością to idealne rozwiązanie do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej oraz do propagowania aktywnego i zdrowego stylu życia. Dodatkowo możemy w znacznym stopniu poprawić wytrzymałość chrząstki stawowej, więzadeł, ścięgien i mięśni.

Oprócz korzyści fizycznych możemy zauważyć ogromne korzyści w naszym stanie psychicznym. Poprzez ćwiczenia możemy usunąć przeciążenia i skutki stresu, ponieważ te elementy mocno destabilizują codzienne funkcjonowanie jednostki. Przez trening medyczny odnotowuje się znaczną poprawę samopoczucia. Wzrasta jakość życia w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ brak dysfunkcji, przemęczenia czy bólu pozwala jednostce na pełną realizację. Co więcej – praca nad ciałem zawsze uczy pokory, cierpliwości oraz kształtuje silną wolę i wytrwałość.

Dla kogo przeznaczony jest trening medyczny?

Trening medyczny skierowany jest do osób, którzy po wyjściu z gabinetu fizjoterapeutycznego potrzebują dalszej rekonwalescencji. To idealne rozwiązanie dla osób aktywnie uprawiających sport, jak i sportowców amatorów. To także bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nigdy nie ćwiczyły, a chcą swoją przygodę ze sportem rozpocząć świadomie pod okiem specjalisty. Trening medyczny to świetna profilaktyka przeciwbólowa, która pomoże Ci pozostać w dobrym zdrowiu i zapobiec wielu schorzeniom.

Uczestnicy tego typu treningów to często osoby po zabiegu artroskopii stawu kolanowego lub barkowego, po endoprotezie stawu biodrowego lub endoprotezie stawu kolanowego. Trening wskazany jest również dla osób w stanie po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, z przewlekłymi bólami kręgosłupa i stawów obwodowych. Stosowany jest ponadto w profilaktyce osteoporozy oraz w wybranych jednostkach neurologicznych. Dla osób z otyłością trening medyczny będzie dobrym wstępem do aktywności fizycznej. Ze względu na bardzo indywidualne podejście do pacjenta odpowiedni jest również dla kobiet w ciąży, a nawet dla osób w starszym wieku.

Czas trwania oraz przebieg treningu

Cały proces zorganizowany jest w warunkach tradycyjnego fitnessu, a nie w typowej sali rehabilitacyjnej. Daje to pacjentom po kontuzji komfort treningu w klimacie odmiennym od szpitalnego i pod okiem doskonale wyszkolonego i profesjonalnego trenera. Takie działanie umożliwia osiągnięcia sukcesu osobom, które chcą po prostu poprawić swoją sprawność w sposób bezpieczny dla zdrowia. Zaleca się, aby początkowo treningi odbywały się nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Taka intensywność może wydawać się zbyt duża dla osób rozpoczynających przygodę z treningiem funkcjonalnym, jednakże pierwsze zauważalne efekty można zaobserwować już po 3 tygodniach regularnych treningów. Przebieg treningu polega na odpowiednim doborze ćwiczeń indywidualnie do schorzenia klienta i monitoringu pracy serca poprzez kontrolę pulsometrem.

Popularność treningu medycznego

Obecnie w Polsce trening medyczny zdobywa coraz większą popularność, stąd coraz więcej trenerów personalnych oraz instruktorów stara się zdobyć wykształcenie z zakresu fizjoterapii. Rosnąca świadomość osób uprawiających sport prowokuje do rozsądnego powrotu do aktywności po kontuzji w sposób profesjonalny z wykorzystaniem fachowego sprzętu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na trening medyczny w Wielkopolskim Centrum Terapii Naturalnych w Poznaniu. Prowadzą go najbardziej doświadczeni specjaliści z dziedziny fizjoterapii, jak i treningu osobistego. Posiadamy profesjonalny sprzęt, który jest dostosowany do praktycznie każdego rodzaju urazu. Dzięki nam wrócić w pełni do zdrowia! Możesz się umówić na wizytę kontaktując się z nami telefonicznie – odpowiemy również na wszystkie nurtujące Ciebie pytania!