masaż leczniczy poznań

Masaż leczniczy jest jedną z czołowych usług, jakie oferujemy w naszych Centrum Terapii Naturalnych w Poznaniu. To jeden z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w dziale chińskim Kung-Fu wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu. W czasach medycyny sakralnej kapłani zalecali jego stosowanie, tak jak wód mineralnych w czasie spełniania obrzędów, które miały jednocześnie znaczenie sakralne i działanie lecznicze.

W 1800 r. p.n.e. Hindusi w swojej księdze mądrości Weda podają dokładne wskazówki wykonywania masażu. Z czasem masaż odszedł od rytuału religijnego aby wejść w zakres leczenia, stając się masażem leczniczym – pomimo tego, że nie był uznany za metodę leczniczą. Jedynie z krótkich przekazów pisemnych wiemy, że lekarze w niektórych chorobach zalecali ten rodzaj masażu, o czym świadczą wzmianki w dziełach Hipokratesa, Celsusa i Galena.

W Grecji masaż miał szczególne znaczenie dla sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich. Nie był to jednak typowy masaż leczniczy, a raczej namaszczanie przez natłuszczanie ciała oliwą przed zawodami. Namaszczanie i nacieranie były pierwszymi w świecie zabiegami, z których w późniejszych czasach rozwinął się masaż klasyczny.

O masażu leczniczym w całym tego słowa znaczeniu możemy jednak mówić dopiero w XVI wieku, ponieważ właśnie wtedy został on uznany za metodę leczniczą we Francji przez znakomitego lekarza chirurga i lekarza Ambrożego Pare. Dlatego właśnie możemy przyjąć, że wiek szesnasty to wiek, w którym masaż wszedł na stałe do pojęć leczniczych jako masaż leczniczy.

Masaż leczniczy a masaż klasyczny – metody

Masaż klasyczny jest metodą leczenia fizykalnego zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych, a w wielu przypadkach przyczyn chorobowych. Polega on na mechanicznym drażnieniu tkanek, wywierając pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Składa się z wielu chwytów, ruchów i opracowań (głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wibracje, roztrząsania, wałkowania), których celem jest nie tylko leczenie, lecz także zapobieganie wielu chorobom. Masaż leczniczy jest również integralną częścią odnowy biologicznej. Na podstawie badań i obserwacji stwierdzono, że ten rodzaj masażu największe zastosowanie znajduje w leczeniu chorób narządu ruchu.

Masażysta – zawód czy powołanie?

Każdy z zawodów wykonywanych na całym świecie powinien być przeprowadzany profesjonalnie i zaangażowaniem – tylko wtedy wykonywany jest z prawdziwą pasją. Tak również jest w przypadku zawodu masażysty. Masaż leczniczy to ciężka praca fizyczna ze strony masażysty, dlatego też dobry masażysta w pierwszej kolejności powinien cechować się sprawnością fizyczną i odpowiednią kondycją. Masażysta nie może być obciążony niewydolnością układu oddechowego, zaburzeniami statycznymi i nadmiernym poceniem się rąk.

Często zdarza się tak, że osoba, której wykonuje się masaż jest – w skutek złego samopoczucia spowodowanego dolegliwościami – załamana psychicznie bądź po prostu drażliwa i opryskliwa w stosunku do masażysty wykonującego masaż leczniczy. W takich sytuacjach masażysta musi wykazywać się duża dawką empatii, wyrozumienia oraz po prostu być spokojny i cierpliwy. Obok niewątpliwie ważnych cech osobowości równie ważne jest to, jak wygląda. Wygląd zewnętrzny, strój, higiena osobista to cechy, które muszą być na odpowiednim poziomie, aby masażysta mógł pewnie i z sukcesem wykonywać swój zawód. Strój masażysty musi być wygodny i swobodny, aby nic nie krępowało jego ruchów.

Techniki

Technika głaskania to najczęściej stosowana technika masażu. Każdy masaż rozpoczynamy i kończymy głaskaniem. W niektórych schorzeniach jest to jedyny chwyt możliwy do wykonania. Działanie głaskania polega na mechanicznym usunięciu złuszczonego naskórka i wydzielin gruczołów skóry oraz przepchnięcia krwi żylnej i chłonki w kierunku dosercowym. Dzięki naprzemiennemu zwężaniu i otwieraniu światła naczyń następuje pobudzenie układu krążenia. Ostrożne wykonywanie głaskania na obwodzie ogniska zapalnego prowadzi do polepszenia krążenia krwi i chłonki. W zależności od siły zastosowanego bodźca głaskanie pobudza lub obniża pobudliwość nerwów czuciowych. Głaskanie w największym skrócie możemy podzielić na dwa rodzaje: ze względu na siłę wykonania i kierunek wykonywania. Wyróżniamy głaskanie bardzo łagodne, średniej mocy oraz bardzo mocne, a wykonywać go możemy w kierunku podłużnym mięśni, poprzecznym oraz okrężnym.

Następną omawianą techniką jest rozcieranie. Zadaniem rozcierania jest rozdrobnienie i przemieszczenie na obwód wysięków pozapalnych czy pourazowych krwiaków, zrostów lub blizn. Jest również jedyną techniką umożliwiającą zlikwidowanie zmian w strukturze kości. Rozcieranie ułatwia usuwanie kwasu mlekowego, bierze udział przy wyzwalaniu się z tkanek wszystkich metabolizmów przemiany materii.

Technika masażu ugniatanie spełnia dwie funkcje: przepycha krew i chłonkę z naczyń obwodowych. Ugniatanie wypycha z tkanek substancje, które zostały wyzwolone w skutek rozcierania. Usuwając z tkanek substancje zużyte tworzy w nich miejsce dla substancji odżywczych. Technikę tę zaleca się szczególnie, kiedy zależy nam na mocnym pobudzeniu mięśni.

Kolejnym etapem masażu leczniczego jest technika oklepywania, która zalicza się do bardzo silnych bodźców mechanicznych. Powstają pod jego wpływem bardzo silne odczyny pod postacią przekrwienia znacznego stopnia oraz zmiany pobudliwości obwodowego układu nerwowego. Szybkie i mocne uderzenia wywołują wyraźne skurcze mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Stymulację oklepywaniem można porównać do stymulacji impulsami prądu o niskiej częstotliwości stosowanymi w terapii zwanej elektrostymulacją. Oklepywanie, tak jak ugniatanie, może być wykonywane z różną częstotliwością i siłą, co jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań i przypadków.

Wibracja – jest to ruch zbliżony do oklepywania. Stosuje się ją głównie w chorobach nerwów obwodowych, a także dla pobudzenia mięśni poprzecznie prążkowanych i gładkich. Znaczna liczba słabych uderzeń wprawia masowane tkanki w drżenie. Wibrację możemy wykonywać w różny sposób zarówno poprzecznie, pionowo oraz podłużnie. Należy jednak pamiętać, że wibracja ma przeciwwskazania w niektórych przypadkach chorobowych, dlatego przed jej wykonaniem należy upewnić się, że pacjent nie choruje na przypadłość, przy której wibracja nie jest wskazana.

Roztrząsanie – jest to technika, która wprawia w łagodny ruch drżący masowane mięśnie. Wykonuje się ją obejmując kciukiem z jednej i resztą palców z drugiej strony jeden mięsień lub grupę mięśni. Wykonując ruch roztrząsania przesuwamy dłoń wzdłuż mięśnia masowanego, prowadząc palce i kciuk po krawędziach tego mięśnia. Różnica między roztrząsaniem a wibracją jest taka, że wibrację wykonujemy z dużą częstotliwością przy małej amplitudzie drgań, a roztrząsanie z małą częstotliwością przy dużej amplitudzie drgań.

Dla kogo masaż leczniczy?

W zasadzie dla każdego, kto tego potrzebuje oraz kto ma na niego ochotę – badania wskazują, że masaż leczy bardzo wiele schorzeń i relaksuje zarówno nasze ciało, jak i stan ducha. Wiele książek opisuje zbawienne skutki masażu i są na to nieodparte dowody, że masaż po prostu pomaga nam w życiu.

Zapraszamy na masaż leczniczy do naszego Centrum w Poznaniu – mamy do dyspozycji grono profesjonalistów, dla których masaż to prawdziwa pasja. Zajmujemy się poprawą układu krążenia, rozgrzewamy mięśnie w celu ich rozluźnienia i dotlenienia, a także uelastyczniamy stawy. Zobacz naszą dokładną ofertę TUTAJ i skontaktuj się z nami w celu umówienia się na wizytę!