medycyna-chińska

Medycyna chińska obejmuje techniki, które w środowisku lekarzy z Zachodu nie są traktowane jako metody faktycznego leczenia. Postrzegana jest bardziej jako filozofia i technika zdrowego stylu życia. Jest to jednak tylko jedna strona medalu, bowiem leczenie holistyczne, na które składa się ten rodzaj medycyny, potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i wspomagać leczenie różnych chorób.

Medycyna chińska – teoria yin i yang

Medycyna chińska opiera się na popularnej z nazwy teorii yin i yang. Jest ona tak naprawdę podstawą chińskiej nauki w rozumieniu ogólnym, na który składa się również leczenie. Według tej teorii wszechświat jest połączony ze sobą wzajemnie oddziałującymi na siebie siłami, a istotą istnienia jest stały przepływ energii nazywany przez Chińczyków qi (chi). Qi to nic innego, jak siła napędowa lub prościej mówiąc – siła życiowa. Zdrowy człowiek charakteryzuje się tym, że qi w jego ciele (a także między nim a światem) przepływa spokojnie. Choroba i jej objawy natomiast pojawiają się w momencie, kiedy ten przepływ energii jest zaburzony lub ustaje całkowicie. Medycyna chińska ma za zadanie przywrócić przepływ energii, wykorzystując techniki mające na celu stymulację danych punktów w ciele.

Metody leczenia

Medycyna chińska składa się z wielu technik leczenia – niektóre z nich dobrze się przyjęły na Zachodzie i stanowią jeden z popularniejszych form kuracji, inne natomiast nadal wzbudzają zdziwienie i są postrzegane jako „egzotyczne”. Wśród metod leczenie medycyny chińskich wymienić można:

  • Akupunkturę
  • Chińską medycynę ziołową i jedzeniową
  • Tui na, czyli masaż chiński
  • Die-da (inaczej Tieh Ta)
  • Stawianie baniek chińskich
  • Qigong, czyli ćwiczenia ruchowe, medytacyjne i oddechowe
  • Tai Chi Chuan, jak i inne ćwiczenia fizyczne (w tym sztuki walki)
  • Terapia psychiczna (Fen shui)

Oczywiście do najbardziej popularnych metod leczenia zaliczyć można akupunkturę, czyli nakłuwanie metalowymi igłami wybranego miejsca na ciele. Ma ona wzmacniać przepływ energii i siłę witalną leczonego, przywraca równowagę metaboliczną i fizjologiczną, a także wzmacnia układ odpornościowy, pobudza układ krwionośny i łagodzi bóle. Więcej na temat akupunktury mogą Państwo przeczytać na naszej stronie klikając tutaj: Akupunktura estetyczna Poznań.

Zioła w medycynie chińskiej stanowią jej nieodłączny element. Naturalna medycyna chińska od tysiącleci czerpie właśnie z ziołolecznictwa. W Chinach istnieje Księga Ziół, na podstawie której opierają leczenie ziołami. Jest to jedyna nacja na świecie, która osiągnęła tak wysoki poziom ziołolecznictwa. Więcej informacji na temat ziół w medycynie chińskiej przeczytają Państwo na naszej stronie TUTAJ. Die-da natomiast jest popularną metodą w leczeniu bolesnych obrażeń, czyli złamań, stłuczeń i zwichnięć.

Diagnostyka

Medycyna chińska łączy się z teorią Pięciu Elementów, która głosi, że światem i ciałem ludzkim włada pięć żywiołów: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Kiedy między tymi elementami panuje wzajemna równowaga wszystko funkcjonuje w pełni sprawnie i bezproblemowo. W innym przypadku następuje zaburzenie przepływu energii.

Z racji, że człowiek żyje w naturze, to właśnie natura i jej zmiany wpływają na nasz organizm, a co za tym idzie – na nasze zdrowie. Dlatego wśród powodów pogorszenia naszego stanu chińska medycyna wymienia chociażby zmiany w pogodzie podczas zmian pór roku. Przykładem są wszelkie sezonowe choroby, jak przeziębienia i grypy zimą lub epidemiczne choroby gorączkowe wiosną. W celu zwalczenia lub uniknięcia tych schorzeń zaleca się wtedy wzmożoną aktywność fizyczną.

Co ciekawe, również pora dnia decyduje o wzmożeniu (lub osłabieniu) objawów danych chorób. Wiele z nich wpływa silniej na organizm wieczorem, a łagodniej za dnia. Wynika to z naszego organizmu, który posiada więcej życiowej energii kiedy jest ranek. Nocą i wieczorem natomiast energia zostaje oddana przez ciało reszcie organom, przez co czynniki powodujące choroby są wzmocnione.

Popularne w medycynie chińskiej jest również ocenianie stanu zdrowia serca pacjenta na podstawie koloru jego języka. Odkryto bowiem, że to, jak język jest ukrwiony może mieć bezpośredni wpływ na stan zdrowia mięśnia sercowego. I tak siny język może świadczyć o niedoborze krwi w sercu, a fioletowy natomiast może wskazywać na zastój krwi.

Medycyna chińska w WCTN w Poznaniu

Medycyna chińska jest jedną z usług, jakie oferujemy w Wielkopolskim Centrum Terapii Naturalnych w Poznaniu. Przed podjęciem decyzji o metodzie leczenia najpierw przeprowadzamy dokładny wywiad z pacjentem, aby odkryć genezę powstania danego schorzenia. Przede wszystkim pytamy o styl życia pacjenta, jego zwyczaje i codzienną dietę. Po rozmowie badamy puls, sprawdzamy i oceniamy stan skóry pacjenta (jego barwę, poziom nawilżenia itp.), a także doglądamy oczy i kolor języka.

Dopiero po dokładnym przebadaniu nasi specjaliści dobierają odpowiednią formę leczenia pacjenta. Terapia jest zawsze dobierana indywidualnie i zazwyczaj składa się z jej wielu rodzajów (w proporcjach dostosowanych do osoby leczonej i je stanu zdrowia).

Myślisz, że właśnie tej formy leczenia potrzebujesz? To koniecznie się z nami skontaktuj i umów się na wizytę! Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku, zarówno pod telefonem, jak i mailowo. Możesz również odwiedzić nasze centrum terapii w Poznaniu – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

image-divider