akupunktura poznań

Udar mózgu diagnozowany jest przede wszystkim u osób powyżej 60. roku życia. Określa się go jako uszkodzenie bądź obumarcie fragmentów mózgowia na skutek zatrzymania dopływu krwi tkanki mózgowej. Wyróżnia się dwa rodzaje udaru: udar niedokrwienny i udar krwotoczny. Objawy wiążą się zazwyczaj z niedowładem, utratą ekspresji mowy i zdolności logicznego rozumowania, a także zaburzeniami widzenia. W terapii udaru coraz częściej stosuje się akupunkturę. Jakie efekty przynosi i czy można mówić o jej skuteczności?

Budowa mózgu

Mózgowie stanowi część ośrodkowego układu nerwowego. Jego waga u dorosłego człowieka mieści się w przedziale od 1200 do 1600 gramów, przy czym u kobiet jest nieco lżejszy. Co więcej, zbudowany jest z nawet 100 miliardów neuronów, które łączą się ze sobą dzięki aksonom i dendrytom, czyli wypustkom nerwowym. Podstawę tego połączenia stanowią synapsy. Wszystko to sprawia, że możliwe jest przekazywanie informacji.

Mózg składa się z wielu części. Zalicza się do nich: kresomózgowie, międzymózgowie, śródmózgowie, tyłomózgowie oraz rdzeń przedłużony. Każda z nich dzieli się na płaty, a także inne elementy. Pokazuje to tylko, jak skomplikowany pod względem budowy jest mózg. Tak zawiła budowa odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie oraz wykonywanie prostych czynności, zdolności, a nawet emocji.

Mózg w medycynie chińskiej

Medycyna chińska wyróżnia się szczególnym podejściem do narządu, jakim jest mózg. Skupia się nie tyle na jego budowie, co na funkcjach, które pełni. Zaskakujący może być fakt, że łączy go z Elementem Wody, czyli z Nerkami magazynującymi esencję życiową. Wyróżnia przy tym kilka pojęć związanych z Nerkami, przy czym kluczowe z nich jest pojęcie Yin Jing Nerek, z którego wytarzany jest szpik, a następnie mózg.

Udar w koncepcji medycyny chińskiej

Medycyna chińska podnosi także tematykę udaru mózgu. Za przyczynę jego wystąpienia podaje niedobór Yin Wątroby oraz Nadczynność Yang Wątroby i Ogień Wątroby, który jednocześnie atakuje Nerki.

Nadmiar Ognia przyczynia się do powstawania Wiatru Wątroby. W efekcie następuje blokada w Jing Luo głowy i udar mózgu. Jak zatem można go wyleczyć przy pomocy akupunktury? Leczenie tego rodzaju skupia się przede wszystkim na uspokojeniu szkodliwego Wiatru Wątroby, dlatego też ważne jest skrwawienie wybranych punktów, wśród których wymienia się:

Liv3 – punkt poruszający zastój w ciele; odżywia Wątrobę, uspokaja umysł,
Gb20 – eliminuje Wiatr i jednocześnie poprawia ukrwienie mózgu,
Li4 – łagodzi skurcze mięśni, reguluje narządy zmysłów,
Du14 i 16 – działa oczyszczająco i uspokajająco.

Akupunktura czaszki

W terapii udaru mózgu duże znaczenie ma również akupunktura czaszki. Bazuje ona na dziesięciu wyodrębnionych liniach, które służą do leczenia określonych zaburzeń neurologicznych. Należy do nich:

  • Linia Obszaru Motorycznego – odpowiada za problemu ruchowe,

  • Linia Obszaru Sensorycznego – wiąże się z brakiem czucia,

  • Linia Obszaru Naczynioruchowego – kontroluje rozszerzanie naczyń krwionośnych,

  • Linia Obszaru Równowagi – leczy trudności z utrzymaniem równowagi,

  • Linia Drgawek – zapobiega drżeniu,

  • Linia Obszaru Zawrotów Głowy – hamuje zawroty głowy,

  • Linia Obszaru Mowy – poprawia zdolność mowy,

  • Linia Obszaru Optycznego – wyostrza wzrok,

  • Linia Obszaru Małej Motoryki,

  • Linia Półkul Móżdżku.

O czym warto pamiętać w terapii udaru mózgu?

Każda forma leczenia wymaga postawienia wcześniejszej diagnozy. Ponadto powinna wynikać z konsultacji lekarskiej. W tym celu najlepiej zgłosić się do specjalisty. Zapraszamy szczególnie do skorzystania z akupunktury w naszym Centrum Terapii Naturalnych w Poznaniu.