Wspomaganie leczenia niepłodności

Pragnienie prokreacji jest istotą ludzkiej natury. Większość z nas na pewnym etapie życia poczuje odpowiedni moment na założenie rodziny. Co jednak zrobić, kiedy mimo usilnych starań, wydawałoby się, prosty cel, jakim jest poczęcie dziecka, wciąż nie zostaje osiągnięty?

 

Czym jest niepłodność?

Zrozumienie pojęcia płodności jest bardzo ważną kwestią w kontekście starań o dziecko. Dana para powinna wiedzieć, w jakim momencie udać się po pomoc do specjalisty. Generalnie, niepokój powinien pojawić się, jeśli efekt w postaci zapłodnienia nie pojawi się do roku od pierwszej próby. Wizyta u endokrynologa powinna rozwiać wtedy wszelkie wątpliwości oraz ukazać możliwości dla planowanego poczęcia.

Specjalista z tej dziedziny dokona niezbędnego wywiadu, pozna Twoje nawyki seksualne oraz na ich podstawie sformułuje zalecenia. Warto jednak wiedzieć, że część przypadków stwierdzonej niepłodności dzieje się z niewyjaśnionej przyczyny (tzw. niewyjaśniona niepłodność). Jeśli podejmujesz się oceny niepłodności, musisz liczyć się z dużym wydatkiem oraz potencjalnie niewygodnymi zabiegami.

Przy tych wszystkich poświęceniach, zarówno finansowych, jak i personalnych, nikt nie może zapewnić gwarancji pełnego sukcesu.

 

Wspomaganie leczenia niepłodności – niepłodność mężczyzn

Prawidłowe działanie jąder oraz produkcja wystarczającej liczby zdrowych plemników to cechy płodności męskiej. W takim przypadku podczas ejakulacji (wytrysku) zdrowe plemniki zostają skutecznie wytryśnięte do pochwy kobiety i zmierzają do komórki jajowej.

Zadaniem testów endokrynologicznych jest ustalenie, czy którykolwiek z powyższych procesów jest upośledzony. Specyficzne testy płodności mogą obejmować analizę nasienia. Twój lekarz może poprosić o jedną lub więcej próbek nasienia. Nasienie zwykle uzyskuje się przez masturbację lub przerwanie stosunku i wytrysk do czystego pojemnika. Laboratorium analizuje próbki nasienia. Lekarz może również zlecić badanie krwi, aby określić poziom testosteronu i innych męskich hormonów.

Testy genetyczne wykonuje się w celu ustalenia, czy wada genetyczna powoduje niepłodność. W wybranych przypadkach można wykonać biopsję jąder w celu wykrycia nieprawidłowości przyczyniających się do niepłodności. W niektórych sytuacjach można wykonać badania obrazowe, takie jak badanie MRI mózgu, badanie gęstości mineralnej kości, USG przezodbytnicze lub mosznowe czy też badanie nasieniowodu.

W rzadkich przypadkach można wykonać inne testy oceny jakości plemników, takie jak ocena próbki nasienia pod kątem nieprawidłowości w DNA.

 

Wspomaganie leczenia niepłodności – niepłodność kobiet

Podstawą kobiecej płodności są jajniki, których zadaniem jest czasowe uwalnianie zdrowych jajeczek. Układ rozrodczy kobiety powinien umożliwić spotkanie jajeczek z plemnikami poprzez wędrówkę jajowodami. Celem zapłodnionego jaja będzie osadzenie się w macicy. Zaburzone procesy, opisane powyżej, będą wymagały oceny wykonanej na podstawie testów.

Specyficzne testy płodności mogą obejmować badanie krwi, które mierzy poziomy hormonów, aby określić, czy zachodzi owulacja. Ważnym aspektem diagnozy jest ocena stanu macicy, jajowodów oraz szukanie blokad lub innych problemów. Do macicy wstrzykiwany jest kontrast promieniowania rentgena, a prześwietlenie wykonuje się celem ustalenia, czy dochodzi do wylewania się płynu z jajowodów. Badanie rezerwy jajników pomaga określić jakość i ilość jajeczek dostępnych do owulacji. Takie podejście często zaczyna się od testów hormonalnych we wczesnej fazie cyklu miesiączkowego.

Inne testy hormonalne sprawdzają natomiast poziom hormonów owulacyjnych, a także hormonów przysadkowych kontrolujących procesy reprodukcyjne. Histeroskopia to zabieg, w którym lekarz wprowadza cienkie, oświetlone urządzenie przez szyjkę macicy do macicy, aby zobaczyć ewentualne nieprawidłowości.

Laparoskopia jest natomiast minimalnie inwazyjną operacją, która polega na wykonaniu małego nacięcia pod pępkiem i wprowadzeniu cienkiego urządzenia do oglądania w celu zbadania jajowodów, jajników i macicy. Laparoskopia może identyfikować endometriozę, blizny, blokady lub nieprawidłowości jajowodów oraz problemy z jajnikami i macicą. Testy genetyczne pomagają ustalić, czy wada genetyczna powoduje niepłodność.

 

Wspomaganie leczenia niepłodności

Dobór testów jest indywidualny, a więc zależeć będzie od personalnych preferencji, Oznacza to, iż nie zawsze jest konieczność wykonywania dodatkowych badań. Leczenie niepłodności odbywa się po ustaleniu wywiadu środowiskowego oraz zdiagnozowaniu istoty problemu. Jeśli zależy Ci na fachowej i wykwalifikowanej obsłudze, wybierz nasz gabinet w Poznaniu.

Lekarz prowadzący zada Ci szereg pytań, które w domyśle pomogą wstępnie określić przyczynę choroby. Pytania zadawane o wiek partnerów, szacowany czas starań o poczęcie oraz preferencje osobiste, mogą rozwiać wszelkie wątpliwości. W trudnych przypadkach o nikłych szansach na naturalne poczęcie, pary mogą zastosować technologię wspomaganego rozrodu. Leczenie niepłodności wiązać będzie wtedy się ze zobowiązaniami fizycznymi, finansowymi, psychicznymi oraz czasowymi.

W przypadku leczenia problemów męskich, istotnej zmiany będzie wymagać styl życia oraz dieta. Poprawa stylu życia i czynników behawioralnych może zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Konieczne będzie przerwanie stosowania szkodliwych substancji, poprawa częstotliwości i czasu współżycia, aktywny tryb życia oraz optymalizacja innych czynników, które mogą wpływać na jakość plemników. Niektóre leki oraz suplementy mogą poprawić liczbę plemników u mężczyzn i prawdopodobieństwo powodzenia ciąży.

Leki te mogą zwiększać funkcję jąder, w tym produkcję i jakość plemników. W wybranych warunkach operacja może być w stanie odwrócić blokadę nasieniowodów i przywrócenie płodności.

W przypadku kobiet przywrócenie płodności, w wersji optymistycznej, może być kwestią jednej lub dwóch terapii. Leki na płodność są głównym czynnikiem leczenia dla kobiet, cierpiących na niepłodność z powodu zaburzeń owulacji. W niektórych przypadkach występują problemy z macicą, jak np. polipy endometrialne, przegrody maciczne lub blizny wewnątrzmaciczne, które będą wymagały ingerencji chirurgicznej.