rehabilitacja ruchowa poznań

Przepona to jeden z głównych mięśni oddechowych, który odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym organizmie. Brak elastyczności i niewłaściwe napięcie mogą doprowadzić do wielu dolegliwości, zwłaszcza o podłożu bólowym. Z tego też względu konieczne jest niwelowanie szkodliwych napięć, aby przywrócić dobre samopoczucie. W jaki sposób to zrobić zgodnie z zaleceniami medycznymi?

Wpływ na pracę przepony

Przepona wyróżnia się specyficzną budową, ponieważ jest szeroka i cienka. Dzieli się ją na dwa odcinki: część mięśniową i ścięgnistą. Mięsień ten oddziela brzuch od klatki piersiowej, a ponadto wyróżnia się znacznym unerwieniem i unaczynieniem. Niestety nie jesteśmy w stanie kontrolować ruchów przepony, co oznacza, że musimy nieco modyfikować jej pracę poprzez inne mięśnie.

Warto wiedzieć, że przepona połączona jest bezpośrednio z mięśniem czworobocznym lędźwi, co może sprawiać, iż przenosi niewłaściwe napięcie na sąsiednie struktury. Ćwiczenia oraz techniki wykonane w ich obrębie mogą mieć odzwierciedlenie w procesie oddychania, dlatego tak ważna jest prawidłowość.

Niewłaściwie napięcia w obrębie przepony – przyczyny

Wśród przyczyn niewłaściwych napięć, jakie powstają w obrębie przepony, wymienia się najczęściej wady postawy (np. skrzywienie kręgosłupa), niewłaściwe wzorce oddechowe, stany zapalne narządów wewnętrznych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie przepony oraz ucisk nerwu przeponowego. Co więcej, na tworzenie się niewłaściwych napięć wpływ może mieć również stres, ciąża, otyłość, czy wrodzone wady klatki piersiowej.

Niewłaściwie napięcia przepony a dolegliwości

Napięcia przepony mogą przyczyniać się do licznych dolegliwości, które początkowo trudno połączyć z jej pracą. W związku z tym, że bezpośrednio do przepony przyczepia się trzustka, żołądek i śledziona, napięcia powodują nierzadko wzdęcia oraz zaparcia. Ich konsekwencją mogą być także bóle pod żebrami. Ponadto w obrębie przepony znajdują się specjalne otwory, przy czym największy z nich stanowi przestrzeń dla przełyku. Uczucie jego zatkania także może wiązać się zatem z niewłaściwym napięciem przepony.

Wytężona aktywność fizyczna – a zwłaszcza sporty siłowe – stanowią duże obciążenie dla przepony, stąd też często występuje problem z głębszym nabraniem powietrza. Ćwiczenia wykonywane w pasie bywają przyczyną niewłaściwych napięć głównego mięśnia oddechowego, czego efektem są bóle lędźwiowe. Może się to wydawać nieco dziwne, że przepona, a właściwie jej nieodpowiednie działanie, wpływa na kręgosłup. Niemniej potwierdzają to liczne badania.

Jak likwidować niewłaściwie napięcie w obrębie przepony?

Najprościej będzie udać się do fizjoterapeuty. Rehabilitacja ruchowa przeprowadzana w naszym Centrum Terapii Naturalnych w Poznaniu z pewnością okaże się niezastąpiona, niemniej możemy spróbować samodzielne wykonać określone ćwiczenia.
Najważniejsza jest automobilizacja przepony. W tym przypadku najistotniejsze jest przyjęcie odpowiedniej postawy, dlatego też stajemy prosto, a obie ręce opieramy na biodrach. Następnie robimy wdech i dociskamy obie ręce dośrodkowo. Do tego celu wykorzystać można także ręcznik, który zaciskamy na dolnej części żeber. Poprzez nabieranie powietrza staramy się rozwiązać ręcznik. Innym sposobem może być wciągnięcie przepony w górę. To ćwiczenie wykonuje się na leżąco, w pozycji na wznak. Nabieramy powietrze w taki sposób, aby ręce ułożone na żebrach, na każdym wdechu, unosiły się do góry.

Ćwiczenia z pewnością będą pomocne, ale nie zastąpią wizyty u specjalisty. Jeżeli więc doskwierają nam opisane wyżej dolegliwości, to najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą.