rehabilitacja poznań

Rolowanie to rodzaj automasażu przy wykorzystaniu specjalnego wałka, wykonanego ze sztywnej pianki. Zabieg ten gwarantować ma efekty zbliżone do profesjonalnego masażu sportowego, z tego też względu stosowany jest przede wszystkim przez osoby aktywne fizycznie. Czy rolowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia? W jaki sposób wykonać automasaż, aby nie wyrządzić żadnych szkód?

Automasaż a obszar ciała

Dobór techniki rolowania powinien zostać uzależniony od konkretnego obszaru ciała. Inaczej wykonuje się go na karku, a nieco inaczej na udzie. Sprawdźmy zatem, jak przeprowadzić automasaż w niektórych obszarach naszego ciała.

Stopy

Automasaż stóp powinny wykonywać zwłaszcza osoby, które w czasie aktywności fizycznej znacznie je obciążają, np. kulturyści. Podczas pracy z ciężarami to właśnie stopy odpowiadają za utrzymanie stabilnej pozycji, zapewniając prawidłową sekwencję napięć w obrębie całego ciała. Rolowanie zalecane jest szczególnie po przebytej kontuzji, skręceniu stawu skokowego, ostrodze piętowej, a także przy skróconym ścięgnie Achillesa.

Czas zabiegu dla jednej stopy nie powinien przekraczać pięciu minut. Istotne jest przy tym, aby ucisk nie był przesadnie mocny. Ponadto kierunek masażu wyznacza przebieg włókien rozcięgna podeszwowego. Rolowania nie należy wykonywać w przypadku ostrych stanów zapalnych. Przeciwwskazanie stanowi jednocześnie silne płaskostopie.

Pasmo biodrowo-piszczelowe

Rolowanie powinno obejmować głównie obszary mięśniowe, dlatego też nie należy rolować obszaru w obrębie szpary bocznej stawu kolanowego (20 cm nad nim i ok. 10 poniżej tej przestrzeni). Zabieg automasażu pasma biodrowo-piszczelowego zalecany jest przede wszystkim biegaczom, osobom uprawiającym CrossFit, a także wykonującym przysiady. Rolowanie pomoże m.in. na ból pośladków, koślawość kolan czy ból odcinka lędźwiowego. Uciskanie musi odbywać się z wyczuciem. Nieco delikatniej masuje się okolice krętarza.

Ten obszar ciała jest bardzo wymagający, ponieważ dzieli się na:

Mięsień biodrowo-lędźwiowy – w jego przypadku automasaż nie jest wskazany. Zwłaszcza u Pań, gdyż okolica jajników jest bardzo wrażliwa. Z tego też względu taki zabieg musi zostać przeprowadzony pod okiem fizjoterapeuty. Usługę rehabilitacji na terenie Poznania oferujemy w naszym Centrum Terapii Naturalnych, gdzie wykonywany jest także zabieg rolowania.

Mięsień czworoboczny lędźwi – znajduje się głęboko pod warstwą mięśni i w bardzo bliskiej odległości od elementów kostnych, wyróżniających się dużą delikatnością. Bezpośrednio dotarcie do tego mięśnia przy użyciu wałka jest niemożliwe.

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – nieodpowiednio wykonany automasaż w obrębie tego mięśnia może doprowadzić do zatrzymania dopływu krwi, a co za tym idzie – do omdlenia. Jest to więc szczególnie groźne.

Czy rolowanie jest dla każdego?

Jak widać w przypadku opisanych powyżej mięśni oraz sposobów rolowania, ryzyko niewłaściwego wykonania automasażu jest dość znaczne. W niektórych sytuacjach może nawet doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lub kontuzji. Z tego też względu rolowanie powinno zostać wykonane pod okiem specjalisty, czyli w tym przypadku fizjoterapeuty. Podpowie on nam, jak samemu wykonać ten zabieg, aby nie uszkodzić wrażliwych tkanek. Nie każdy mięsień będziemy jednak w stanie poddać rolowaniu samodzielnie, dlatego należy stosować się do zaleceń medycznych.