sauna

KOSZT:

Jednorazowe wejście 50zł

Karnety:

  5 wejść 40zł / wejście,

10 wejść 30zł / wejście

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów saun. W naszym Centrum dysponujemy sauną suchą oraz sauną Infrared. Jest to sauna kameralna, mimo tego, że w trakcie 1 sesji może brać udział do 5 osób, dbamy o to, żeby pacjenci korzystali indywidualnie lub tylko w gronie najbliższych. Warto jednak wiedzieć, która jest odpowiednia dla nas.

Sauna sucha

Temperatura panująca w saunie suchej może dochodzić nawet do 100°C. Wpływa przede wszystkim na układ krążenia – następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, czynność serca przyspiesza nawet o 50 procent. Jest to zatem dobry wybór u osób, które mają problem z poprawą wydolności. Kąpiel w saunie suchej ma na celu również poprawę termoregulacji – ważne jest, aby organizm był w stanie w ciągu minuty odparować ok. 50 procent z wydzielanego w tym czasie potu, dlatego do komory sauny nie należy wchodzić z mokrą skórą.

Siła bodźca biologicznego jest dość duża, więc stanowi swoisty trening dla zdrowego człowieka. Należy jednak zapamiętać, że czas zabiegu powinno dobierać się indywidualnie. Między kolejnymi wejściami (trwającymi średnio 8–12 min) powinno się schłodzić organizm, po czym odpocząć ok. 10 minut po wcześniejszym dokładnym wytarciu i osuszeniu ciała. Ważne jest odpowiednie nawodnienie. Warto wypić w przerwać około 150 – 200 ml ciepłej wody. Nawadniamy się w przerwach, nie w trakcie seansu!

Sauna Infrared

Działanie sauny na nasz organizm możemy określić jako pro-zdrowotne, natomiast działanie kabiny Infrared - jako lecznicze, z szerokim zastosowaniem w rehabilitacji. W kabinie IR ciało poddawane jest elektromagnetycznemu promieniowaniu podczerwonemu o długości fal od 700 do 15 000 nm. Promieniowanie podczerwone jest dobroczynnym promieniowaniem elektromagnetycznym o wysokich właściwościach leczniczych, od lat z powodzeniem wykorzystywanym w fizykoterapii (np. w terapeutycznych lampach Sollux).

Stanowi ono 40% promieniowania słonecznego, można więc powiedzieć, że w kabinie Infrared korzystamy z dobroczynnego działania słońca - dającego ciepło i dobre samopoczucie psychofizyczne, bez udziału szkodliwych promieni UV.

Ta zasadnicza różnica spowodowana jest innym źródłem ciepła - kabiny Infrared wykorzystują energię podczerwieni, która ogrzewa bezpośrednio ciało, a nie, jak w przypadku saun tradycyjnych- powietrze w pomieszczeniu.

Dzięki temu kąpiele w kabinach Infrared nie wymagają wysokich temperatur- wystarczy 30-60 °C. Taki zakres ciepła jest bezpieczny dla układu sercowo-naczyniowego, co sprawia, że kąpiele te są dobre niemal dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji zdrowotnej.

W kabinie IR nie występuje uciążliwe zjawisko gorącego powietrza, typowe dla saun; ponadto jest znacznie łatwiejsza w obsłudze - nagrzewa się o wiele szybciej a Ty wejść możesz do niej nawet na kilka minut w ubraniu - np. na rozgrzewkę przed treningiem.

Tak przyjazna temperatura sprawia też, że kąpiel nie jest wyczerpująca dla Twojego organizmu, a dla Ciebie jest chwilą prawdziwej przyjemności - jak wygrzewanie się w słońcu na tropikalnej plaży.

 

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SAUNY

 1. Przed wejściem do sauny należy zapoznać się z regulaminem.
 2. Przy korzystaniu z pomieszczeń sauny należy bezwzględnie stosować się do instrukcji użytkowania, poleceń oraz informacji udzielanych przez pracownika obsługi.
 3. Wszelkich regulacji urządzeń sauny, w szczególności regulacji nagrzewania pieca może dokonywać tylko pracownik obsługi.
 4. Z sauny mogą korzystać wyłącznie osoby zdrowe.
 5. Z sauny mogą korzystać osoby pełnoletnie. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z sauny tylko i wyłącznie w towarzystwie dorosłego opiekuna.
 6. Osoby przebywające w saunie deklarują pełną zdolność fizyczną i zdrowotną do korzystania z tego typy zabiegów i ponoszą odpowiedzialność za stan swojego zdrowia.
 7. Zobowiązuje się użytkowników sauny do przestrzegania porządku i utrzymania czystości użytkowanego pomieszczenia.
 8. Zaleca się korzystanie z sauny dwa razy w tygodniu dla poprawy wydolności organizmu. 
 9. Przed wejściem do sauny należy wziąć kąpiel z użyciem mydła w celu usunięcia z ciała wszelkich kosmetyków i zanieczyszczeń.
 10. Należy zdjąć metalową biżuterię, aby uniknąć ewentualnego poparzenia.
 11. W saunie nie należy przebywać w okularach i szkłach kontaktowych.
 12. Z sauny należy korzystać w kostiumie bawełnianym. 
 13. W czasie nagrzewania ciała należy stopniowo przemieszczać się z ław niższych na wyższe w zależności od tolerancji organizmu.
 14. W czasie korzystania z sauny należy dążyć do rozluźnienia mięśni i osiągnięcia jak największego odprężenia psychicznego: należy zachować spokój i ciszę.
 15. Po zakończeniu korzystania z sauny podczas zabiegów związanych z wychładzaniem ciała nie jest zalecane używanie mydła.
 16. Na teren sauny zabrania się: 

⋅  wchodzenia w ubraniu oraz obuwiu,
⋅  wykonywania zabiegów kosmetycznych,
⋅  hałasowania oraz głośnego prowadzenia rozmów,
⋅  wnoszenia naczyń, jedzenia i wszelkich przedmiotów obcych,
⋅  wnoszenia napojów alkoholowych,
⋅  nie obyczajowego zachowania, bądź zachowania uznanego powszechnie za
⋅  nieprzyzwoite lub obraźliwe,
⋅  palenia tytoniu,
⋅  niszczenia i uszkadzania wyposażenia.

 1. Po pobycie w saunie kategorycznie nie można korzystać z wanny jacuzzi oraz nie zaleca się wysiłku fizycznego.
 2. Nie zaleca się korzystania z sauny osobom:

⋅  bezpośrednio po intensywnym treningu wytrzymałościowym,
⋅  osobom z chorobami krążenia,
⋅  osobom chorującym na cukrzycę,
⋅  osobom nietrzeźwym,
⋅  kobietom ciężarnym, 
⋅  
kobietom w czasie menstruacji.

 1. Osoby naruszające porządek lub przepisy niniejszego regulaminu będą usunięte z obiektu bez prawa zwrotu wcześniej uiszczonych opłat.
 2. Korzystanie z sauny jest równoznaczne z tym, że osoba zapoznała się i akceptuje wszystkie powyższe punkty regulaminu. 
 3. Wielkopolskie Centrum Terapii Naturalnych nie odpowiada za wypadki spowodowane nieprzestrzeganiem niniejszego regulaminu i wskazań obsługi.
image-divider