akupunktura_estetyczna

 

Akupunktura estetyczna alternatywą dla botoksu? Jak najbardziej! Akupunktura estetyczna jest swego rodzaju liftingiem. Jej efektem jest lepsze ukrwienie, ujędrnienie i uelastycznienie skóry twarzy, w miejscach najbardziej narażonych na zmiany i przeciążenia tkanki łącznej.

Fragment pochodzi z artykułu autorstwa naszej specjalistki wykonującej zabiegi, Honoraty Dziel, który ukazał się na łamach magazynu Naturoterapia w Praktyce.

Zdrowe ciało z natury jest piękne. Gdy narządy wewnętrzne pracują we właściwy sposób, przekłada się to na silne, gęste włosy i paznokcie, błyszczącą cerę i napiętą skórę, wolną od zanieczyszczeń i zmian. Dochodzenie do uzyskania takiego stanu trwa niejednokrotnie wiele lat i osoby prowadzące zdrowy tryb życia sprawiają wrażenie młodszych i zdrowszych z roku na rok. Na zdrowie człowieka składa się właściwy system żywienia, umiarkowana aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie ze stresem, odpowiednia ilość snu i regularna zmiana klimatu na taki, który oferuje mniejszą ilość toksyn w powietrzu i wodzie. Ponadto stosuje się wiele technik stymulacji ciała, które aktywizują i dzięki temu przywracają właściwy rytm pracy narządów. Są to między innymi masaż i akupunktura. Poprzez wskazane zabiegi ciało zyskuje z zabiegu na zabieg możliwość szybszego usunięcia toksyn, oczyszczenia na wielu poziomach – zarówno fizycznym, jak i psychicznym a w efekcie lepszy wygląd. System Medycyny Chińskiej jasno określa, że stan twarzy – błysk w oku, jasność i kolor skóry, zanieczyszczenia w określonych okolicach, a nawet zmarszczki stanowią narzędzie diagnostyczne. Dlatego stosując akupunkturę estetyczną twarzy należałoby wspomóc odpowiednimi zaleceniami dotyczącymi żywienia, oraz punktami akupunkturowymi, znajdującymi się na całym ciele, aby  stymulować słabsze narządy u danej osoby. Jeżeli np. zgłosi się do nas pacjentka z opadającymi powiekami i zasinieniem pod oczyma, borykająca się z problemami ze snem – skupienie się na akupunkturze twarzy będzie zabiegiem krótkotrwałym. Niejednokrotnie kobiety zgłaszające się na akupunkturę estetyczną mają duży problem z samoakceptacją, dlatego w myśl medycyny holistycznej, warto zwrócić im uwagę, że problem z postrzeganiem ich ciała przez same siebie może wcale nie zmienić się po zabiegach. Nie raz zdarzało mi się odsyłać pacjentki, nie godząc się na wykonanie zabiegu. Przykładem jest pacjentka, która zgłaszając się do mnie przykuła moją uwagę ogólnym zaniedbaniem, ubraniami które już zdecydowanie powinna wymienić oraz niesamowicie bijącym smutkiem na twarzy. Spytałam wprost, co się stało z jej kobiecością i dlaczego zaczyna od takiego zabiegu. Przyznała mi się, że jej mąż pracuje z młodszymi, pięknymi kobietami i od dłuższego czasu nie zwraca na nią uwagi. Odesłałam ją i poprosiłam, żeby pieniądze, które miała przeznaczone na zabiegi wydała na fryzjera, kupiła sobie ładne ubrania i bieliznę, w której to ona będzie czuła się ładnie i kobieco sama dla siebie. Pani wróciła po kilku miesiącach na serię, dziękując za uświadomienie- dla kogo to robi, a przy okazji relacje z mężem uległy znacznej poprawie. Tak uświadomiony pacjent będzie wiedział, po co poddaje się zabiegom oraz łatwiej będzie wytrwać w serii spotkań.

Skupmy się jednak na miejscowej pracy akupunkturzysty w obrębie twarzy. 

Przy pomocy odpowiednio wykonanego zabiegu jesteśmy w stanie w znacznym stopniu opóźnić procesy starzenia, poprawić jędrność oraz kolor skóry. Wyraźnie spłycają się zmarszczki poprzez stymulację komórek do regeneracji oraz produkcji kolagenu i elastyny. Poprzez zwiększenie krążenia, zwiększa się również ilość tlenu oraz składników odżywczych  w tkankach, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej zregenerowaną i wypoczętą. Właściwie dobrane punkty dla danej osoby wpływają na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni mimicznych, lub poprzez stymulację układu nerwowego pobudzenie nie aktywnych mięśni do pracy. Przykładem jest nakłuwanie okolicy stawów skroniowo – żuchwowych, co przenosi się na uniesienie opadającego kącika ust. Niesamowicie ważna jest dobra znajomość anatomii oraz palpacja. W obrębie twarzy znajduje się wiele ważnych naczyń krwionośnych, nerwów oraz delikatnych mięśni, które poprzez niewłaściwie wykonany zabieg może spowodować wiele niepożądanych reakcji.

Autor: Honorata Dziel, Naturoterapia w Praktyce 2018
Wszelkie prawa zastrzeżone

INFORMACJE O ZABIEGU:

Czas trwania zabiegu to około 30-45 minut. Zmiany widoczne są już po 3-5 zabiegach. Zalecane serie to 10 zabiegów, które w początkowej fazie 4-6 zabiegów powinny być wykonywane 2x w tygodniu, w dalszej kolejności 1x w tygodniu. Nie należy zabiegów wykonywać u kobiet w ciąży, w stanie przemęczenia, poważnych chorób autoimmunologicznych, chorobach nowotworowych oraz innych stanach, które mogłyby sugerować pacjentowi konieczność poddania się w pierwszej kolejności terapii skupiającej się na przywróceniu zdrowia.

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu są również trzy pierwsze dni miesiączki – wiąże się to z mniejszą tolerancją bólu oraz większym ryzykiem wystąpienia siniaków. Zasinienia w tych zabiegach mogą występować, nie tylko ze względu na pracę terapeuty, lecz grymasy pacjentów podczas wbijania igieł, jak również próby mówienia z wbitymi igłami. Dlatego warto uprzedzić, że podczas zabiegu nie należy rozmawiać, a twarz starać się utrzymać zrelaksowaną. Terapeuta zadba o najlepszej jakości igły, które będą ostre, cieńsze i w znacznym stopniu będą mogły zawijać powięź wokół igły w trakcie zabiegu. 

Zabiegi akupunktury estetycznej należy wykonywać w okresie jesienno-zimowym lub wczesnej wiosny, kiedy nie jesteśmy jeszcze narażani na wystawianie twarzy na ostre słońce. W trakcie tych kilku tygodni zabiegowych należy unikać pielęgnacji z użyciem kwasów i perfumowanych kosmetyków, które mogą podrażniać skórę lub wywołać niepożądaną reakcję zaczerwienienia lub poparzenia.

 

 

image-divider