kolano skoczka

Odczuwasz kłujący ból kolan, który nasila się podczas schodzenia po schodach bądź wykonywanie niektórych ruchów? Być może cierpisz na tzw. kolano skoczka. Czym charakteryzuje się ta dolegliwość i w jaki sposób ją wyleczyć?

Kolano skoczka – co to jest?

Kolano skoczka to potoczna nazwa zwyrodnienia wiązadła rzepki, czyli przewlekłych zmian powstałych na skutek przeciążenia. Powstające zmiany mogą doprowadzić nawet do zerwania wiązadła, co jest poważne w skutkach. Tę dolegliwość często diagnozuje się u osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza zaś u sportowców, którzy wykonują znaczne ilości skoków, stąd też jej nazwa. Kontuzji tego rodzaju można nabyć się zwłaszcza, gdy przed treningiem pominięta zostanie rozgrzewka.

Przyczyny zwyrodnienia rzepki

Wśród najczęstszych przyczyn zwyrodnienia rzepki upatruje się przeciążenie stawu kolanowego, które wynikać może z nadmiernej aktywności fizycznej lub nadwagi. Bardzo często powstają one przez zastosowanie niewłaściwej techniki uprawiania wybranej dyscypliny sportowej, chociażby nieodpowiedniego lądowania po skoku. Nie zawsze jednak mamy wpływ na wystąpienie tej dolegliwości, zdarza się bowiem, że jej przyczyn należy doszukiwać się w zaburzeniach ustawienia rzepki bądź zaburzeniach osiowego ustawienia kończyny dolnej.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Kolano skoczka wiąże się z dolegliwościami bólowymi, które mogą występować w różnym nasileniu. W większości przypadków początkowo ból pojawia się wyłącznie po aktywności fizycznej, lecz w niedługim czasie może towarzyszyć także uprawianiu sportu. Ból określa się wówczas jaki kujący. Na zaawansowanym etapie dochodzi także obrzęk stawu kolanowego. Niektóre osoby uskarżają się przy tym na sztywność stawu kolanowego, a nawet utykanie. Kolanka skoczka nie należy lekceważyć, ponieważ jego efektem może być zanik mięśni oraz osłabienie mięśni łydki i pośladka.

Jak leczyć kolano skoczka?

Niestety ból nie ustąpi samoczynnie, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty, który najprawdopodobniej zaleci nam rehabilitację w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia dalszych urazów. Sama rehabilitacja nie będzie jednak wystarczająca, gdyż niezbędne jest również leczenie farmakologiczne. Bardziej zaawansowane przypadki wymagają przeprowadzenia operacji. O rodzaju leczenia decyduje ortopeda na podstawie badania USG, gdyż pozwala ono ocenić, jakich rozmiarów są uszkodzenia wiązadła. Musimy wiedzieć, że leczenie kolanka skoczka jest długotrwałe i skomplikowane. Co ważne, wymaga od pacjenta zrezygnowania z uprawiania sportu, a także nadmiernej aktywności fizycznej.

Częściowe lub całkowite zerwanie rzepki wymaga leczenia operacyjnego. Podczas zabiegu usuwana się tkanki miękkie z wiązadła, które zostały objęte stanem zapalnym oraz fragment wierzchołka rzepki. Po operacji pacjent skierowany zostaje na fizykoterapię i rehabilitację, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie sprawności stawu kolanowego. Rehabilitacja sprowadza się w znacznej mierze do wykonywania licznych ćwiczeń, do których nierzadko wykorzystywane są specjalne taśmy, czyli tzw. tejpy. Częściowo opiera się również na zastosowaniu masażu leczniczego. Powrót do pełnej sprawności może potrwać nawet do 6 miesięcy, a w tym czasie należy nosić stabilizator na kolano, aby uniknąć jego przeciążenia oraz przyjmować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Po przejściu rehabilitacji możliwy jest powrót do aktywności fizycznej.