rehabilitacja poznań

Nagły ból, który pojawia się w kręgosłupie i promienieje do bioder lub pośladków to dolegliwość występująca u znacznej liczby osób. Zazwyczaj pojawia się w chwili wykonania gwałtownego ruchu, np. skłonu. Można próbować leczyć go domowymi sposobami, jednak niekiedy tego rodzaju metody mogą okazać się niewystarczające. Wspomniany ból nazywany jest rwą kulszową. Co to właściwie jest, jakie objawy powoduje i w jaki sposób się z nią uporać? Czy w każdym przypadku konieczna będzie rehabilitacja?

Rwa kulszowa – definicja

Rwa kulszowa to potoczne określenie ataku korzonków nerwowych, czyli zespołu objawów powiązanych z uciskiem nerwu kulszowego. W tym miejscu warto wspomnieć, że nerw kulszowy to największy nerw obwodowy w organizmie człowieka, który rozpoczyna się w tylnej części uda, a dociera aż do stopy. Właśnie stąd ból charakterystyczny dla rwy kulszowej, który może promieniować na różne części ciała. Jak go rozpoznać? Ból pojawia się nagle i niespodziewanie. Dokucza zwłaszcza w okolicy lędźwiowej. Mnóstwo osób uskarża się również jednocześnie na drętwienie odcinków kręgosłupa.

Wyróżnia się trzy rodzaje ataków korzonków:

  • ramienne
  • udowe
  • kulszowe

Rwa ramienna charakteryzuje się bólem w okolicy szyi, która promieniować może aż do ramienia. Zazwyczaj towarzyszy mu mrowienie, a nawet przykurcze i niedowład mięśni. Rwa udowa występuje zdecydowanie częściej i jak wskazuje jej nazwa, pojawia się na odcinku lędźwiowym, a niekiedy także krzyżowym. Wraz z nią objawia się przeważnie przykurcz mięśni. Kulszowy atak korzonków wiąże się z dolegliwościami bólowymi w lędźwiach i pośladkach. Podobnie, jak przy innych rodzajach rwy kulszowej, pojawiają się przykurcze mięśni, a nawet niedowłady.

Jak rozpoznać rwę kulszową?

Rwa kulszowa występuje przeważnie jako następstwo wykonania gwałtownego ruchu. Może to być m.in. schylenie się po ciężki przedmiot bądź poranne wstawanie z łóżka. Ból określany jest jako ostry i kujący. Niektóre osoby opisują go jako dokuczliwe pieczenie. Zdarzyć się może, że podczas ataku rwy kulszowej, chory doznaje chwilowego paraliżu lub zaburzeń czucia, objawiających się jako odrętwienie. Na uwadze mieć na należy, że rwa kulszowa może się nasilać przy kichaniu, kaszlu, a nawet podczas śmiechu. Dzieje się tak, ponieważ tego typu czynności wpływają na zwiększenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Jak leczyć rwę kulszową?

Na początku warto spróbować domowych sposobów. W miejsce bólu przyłożyć należy termofor lub poduszkę elektryczną. Ciepło działa bowiem przeciwbólowo, dzięki czemu objawy rwy kulszowej mogą szybciej ustąpić. Kiedy to nie pomaga, a rwa kulszowa powraca, musimy udać się do lekarza, który prawdopodobnie przepisze nam leki przeciwbólowe. Kluczowe znaczenie ma także rehabilitacja. Regularne ćwiczenia zapobiegają atakom korzonków i pomagają zadbać o kręgosłup. Duże znaczenie ma jednocześnie odpowiednia higiena snu. Z tego też względu wybierać trzeba twarde materace, a także poduszki ortopedyczne, które zapewniają dobre ułożenie szyi i kręgosłupa w nocy. Ból pomaga zwalczyć również masaż rehabilitacyjny, który wpływa na rozluźnienie mięśni.

Rwa kulszowa to dolegliwość, która może okazać się uciążliwa, szczególnie że jej objawem jest ostry ból. Mimo że szybko przemija, to może powracać regularnie, dlatego należy zapobiegać jej wszelkimi możliwymi sposobami. Zalicza się do nich przede wszystkim rehabilitacja, jednak niektóre z ćwiczeń możemy wykonywać sami w domu. Z pewnością poprawi to stan naszego kręgosłupa.