Każdy, kto był na wizycie u Honoraty wie, że jest to jeden z fundamentów, który prawidłowo funkcjonujący, jest w stanie przywrócić równowagę zdrowotną.

W naszym ciele istnieje pewien rodzaj wewnętrznego zegara, który prawidłowo funkcjonujący zapewnia homeostazę organizmu. Każdy, kto zapewnia warunki do prawidłowej pracy narządów wewnętrznych w cyklu dobowym odczuwa pełnię życia, podnosi poziom energii w ciągu dnia oraz zapewnia odporność przed chorobami. Medycyna chińska mówi o tym już od dawna! Dziś wraca się do tych zagadnień, prowadząc obserwacje chociażby godzin, w których kortyzol osiąga swój poziom maksymalny i minimalny w ciągu doby.

Oto kilka wskazówek na temat tego, jak to działa i jak możesz zadbać o swój własny zegar energii.

1. Uważaj na dietę

Jedzenie w nieodpowiednich porach dnia wpływać będzie na zwiększone procesy fermentacyjne w układzie pokarmowym, w konsekwencji można odczuwać wzdęcia, gazy, bóle brzucha. Przywrócenie właściwych godzin posiłków jest w stanie zniwelować część problemów gastrycznych. Staraj się nie jeść produktów surowych wieczorem – owoców, warzyw, kiszonek. Zwiększysz przez to efektywność snu, a rano Twój układ pokarmowy będzie gotowy do przyjęcia śniadania. Jedzenie późną porą negatywnie wpływa również na wątrobę, libido czy regularność miesiączek.

2. Obserwuj swoje samopoczucie

Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz w ciągu dnia. Masz dużo energii rano, ale czujesz się zmęczony po południu? To może oznaczać, że Twoje narządy wewnętrzne potrzebują więcej wsparcia. Nadmiar pracy, stresu, bodźców docierających do naszego układu nerwowego wieczorami może negatywnie wpłynąć na pracę tarczycy, zmniejszyć poziom testosteronu oraz podnieść poziom hormonów stresu przed snem, co w konsekwencji spowoduje mniejszą regenerację w nocy, a rano wstaniesz zmęczony.

3. Zrelaksuj swoje umysł

Stres i napięcie mogą blokować przepływ energii w narządach wewnętrznych. Znajdź czas na regularne praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga lub głębokie oddychanie. Techniki spokojne wykonuj wieczorem, a oddechy dynamiczne – rano.

4. Zadbaj o sen

Podczas snu nasze narządy mają czas na regenerację. Staraj się spać odpowiednią ilość godzin każdej nocy, aby upewnić się, że wszystkie systemy działają sprawnie. Staraj się położyć spać najpóźniej o 23:00, a godzinę przed snem odłóż na bok źródła światła niebieskiego. Zamiast serialu, weź do ręki książkę, posłuchaj spokojnej muzyki. Spróbuj wstać między 6:00 a 7:00, po czym wykonaj lekką gimnastykę po przebudzeniu. Przestawienie godzin snu może mieć wpływ na regularność miesiączek lub zwiększyć szansę na zajście w ciążę. 

5. Aktywność fizyczna

Ruch to klucz do dobrego samopoczucia i równowagi energetycznej. Wybierz aktywność fizyczną, która Cię cieszy i wykonuj ją regularnie. Może to być spacer, joga, taniec lub cokolwiek innego, co sprawia Ci przyjemność. Największe efekty zapewnia sport w godzinach dopołudniowych. Zwiększenie poziomu tlenu w organizmie zapewni większy poziom energii w ciągu dnia. Sport wieczorem spowoduje nadmierne pobudzenie układu nerwowego oraz wyrzut hormonów stresu. Sen będzie wtedy płytszy, a Ty wstaniesz niewyspany.

6. Skonsultuj się z profesjonalistą

Medycyna chińska opiera się na głębokim zrozumieniu energetyki ciała. Jeśli chcesz poznać swój zegar energetyczny jeszcze lepiej, umów się na wizytę u wykwalifikowanego specjalisty, który na podstawie badania pulsu, języka oraz wywiadu wskaże, gdzie jest problem oraz co należy zmienić w codziennym funkcjonowaniu, aby czuć się lepiej. Być może powinieneś robić większe przerwy między posiłkami, jeść więcej produktów ciepłych, gotowanych lub surowych? Być może uprawiasz sport, który zamiast pomagać, działa destrukcyjnie? Na te pytania w naszej placówce może odpowiedzieć Honorata Dziel.

Pamiętaj, że zegar obiegu energii w narządach wewnętrznych to nie tajemnica, ale coś, co możesz zrozumieć i zadbać o niego na co dzień. Przychylne nastawienie, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i odpowiedni sen – to wszystko ma ogromne znaczenie dla równowagi Twojego zegara energetycznego!